Красиво! =)
Представи си онова, което е твърде хубаво, за да е истина!!! - Представяй си го всяка сутрин, всеки миг :)
Sunday, May 22, 2022
Monday, March 14, 2022
Jordan Peterson обяснява как при хората е обусловено да виждат света по различен начин.
Голяма част от това, което определя политическите ни възгледи е биологичният ни темперамент/ характер - много повече, отколкото хората осъзнават.
Например хората, които клонят наляво, да кажем либералите, въпреки че това е по-скоро погрешна употреба на този термин, но ще се придържаме към него. При либералите много често се открива така наречената „откритост” (openness), която е една от петте големи личностни характеристики и се асоциира с интерес към абстрактното, с интерес към естетичното. Това е най-добрия показател за предсказване на либерална политическа наклонност. Те са също така с нисък показател на (conscientiousness) „съвестност” - задълбоченост/ сериозност, което се изразява като покорност, преданост, служба и (orderliness) порядък/ методичност/ дисциплина.
Докато при консервативните е обратното – те са с висок показател на съвестност (conscientiousness), те са послушни, дисциплинирани, систематични, порядъчни и са с нисък показател на отвореност (openness). Това ги прави наистина добри мениджъри, управители, служители, а често и бизнесмени, но не много добри предприемачи, защото почти винаги предприемачите са откъм либералния тип.
Това са наистина фундаментални, биологично основани различия и можем да мислим за тях като различни набори от възможности и ограничения и със сигурност различни перспективи за разглеждане на света. Всеки от тези различни темпераментни типове, се нуждае от другия.
Голяма част от това, което определя политическите ни възгледи е биологичният ни темперамент/ характер - много повече, отколкото хората осъзнават.
Например хората, които клонят наляво, да кажем либералите, въпреки че това е по-скоро погрешна употреба на този термин, но ще се придържаме към него. При либералите много често се открива така наречената „откритост” (openness), която е една от петте големи личностни характеристики и се асоциира с интерес към абстрактното, с интерес към естетичното. Това е най-добрия показател за предсказване на либерална политическа наклонност. Те са също така с нисък показател на (conscientiousness) „съвестност” - задълбоченост/ сериозност, което се изразява като покорност, преданост, служба и (orderliness) порядък/ методичност/ дисциплина.
Докато при консервативните е обратното – те са с висок показател на съвестност (conscientiousness), те са послушни, дисциплинирани, систематични, порядъчни и са с нисък показател на отвореност (openness). Това ги прави наистина добри мениджъри, управители, служители, а често и бизнесмени, но не много добри предприемачи, защото почти винаги предприемачите са откъм либералния тип.
Това са наистина фундаментални, биологично основани различия и можем да мислим за тях като различни набори от възможности и ограничения и със сигурност различни перспективи за разглеждане на света. Всеки от тези различни темпераментни типове, се нуждае от другия.
Нека да наречем това "проблемът с разнообразието" (the diversity issue).
... Да разберем, че човекът, с когото говорим и който не споделя нашите политически възгледи, не е глупав. Те може и да са, но също така можем и ние да сме.
... Да разберем, че човекът, с когото говорим и който не споделя нашите политически възгледи, не е глупав. Те може и да са, но също така можем и ние да сме.
Различията в интелигентността, не са първичен или основен определящ фактор за различията в политическите (или психологически – бел.м.) нагласи.
Можем да си говорим с някой, който е по-съвестен и по-малко творчески ориентиран от нас, ако ние например сме либерално настроени, но това не означава, че гледната точка на този човек не е валидна. И това не означава, че този човек няма да ни превъзхожда в някоя област, защото ще го прави.
Това, което е важно да помним е, че хората всъщност наистина виждат света по различен начин. И това не е просто свързано с това, че са изпълнени с неадекватни мнения и зле оформени гледни точки.
Целият смисъл на демокрацията е да продължава диалогът между хората от различни темпераментни типове, така че да не се озовем твърде надясно, където всичко е капсулирано, втвърдено и не може да се движи, нито развива или твърде наляво, където всичко се размива в хаос.
Единствения начин, по който можем да управляваме това – да се движим в златната среда между тези две опасности, е чрез дискусия. Затова свободната реч е толкова важна ценност. Тя държи различните характерни типове да не се хванат за гушата.
Можем да си говорим с някой, който е по-съвестен и по-малко творчески ориентиран от нас, ако ние например сме либерално настроени, но това не означава, че гледната точка на този човек не е валидна. И това не означава, че този човек няма да ни превъзхожда в някоя област, защото ще го прави.
Това, което е важно да помним е, че хората всъщност наистина виждат света по различен начин. И това не е просто свързано с това, че са изпълнени с неадекватни мнения и зле оформени гледни точки.
Целият смисъл на демокрацията е да продължава диалогът между хората от различни темпераментни типове, така че да не се озовем твърде надясно, където всичко е капсулирано, втвърдено и не може да се движи, нито развива или твърде наляво, където всичко се размива в хаос.
Единствения начин, по който можем да управляваме това – да се движим в златната среда между тези две опасности, е чрез дискусия. Затова свободната реч е толкова важна ценност. Тя държи различните характерни типове да не се хванат за гушата.
***
из негово интервю
из негово интервю
Monday, February 21, 2022
Рунически скрипт за изобилие и пари
Състои се от:
Маназ - човек (самите вие);
Совильо - енергията, която е нужна, за да захрани паричния поток;
Еваз - раздвижване, съживяване на мъртва (застояла) ситуация или точка;
Беркана - повишение, ръст;
Феху - богатство, ценности, пари;
Йера (гер) - заслужен резултат от усилията и труда;
Вуньо - радост и удовлетворение
На втори план е Турисаз, която премахва всяка пречка.
Можете да си го нарисувате на хартийка или банкнота и да си я сложите в портфейла. Нужно е да го захраните с енергия и задействате през ритуал.Активира се като си направим ритуал за намерение - всичко, което би помогнало на съзнанието ни да е уверено, че по този начин този символ ще бъде засилен и ще ни помага. Например да го държим на слънце известен период от време, за да поеме неговата енергия на изобилие или през силна емоция, или пък през медитация и визуализиране съживяването му и силата, която тече през него. Трябва да е нещо, което пасва на собствения ни ум и представи.
Еваз - раздвижване, съживяване на мъртва (застояла) ситуация или точка;
Беркана - повишение, ръст;
Феху - богатство, ценности, пари;
Йера (гер) - заслужен резултат от усилията и труда;
Вуньо - радост и удовлетворение
На втори план е Турисаз, която премахва всяка пречка.
Можете да си го нарисувате на хартийка или банкнота и да си я сложите в портфейла. Нужно е да го захраните с енергия и задействате през ритуал.
Може да се изговори следното - "Със силата на тези руни, съвсем скоро доходите ми се увеличават изключително много, което ми носи радост и материално удовлетворение. Тези руни работят за моето и на останалите около мен благополучие, задействат се веднага след активиране и работят докато не ги освободя с благодарност като изгоря носителя."
Източник: Aura от форума Тридевятое Царство
Friday, April 2, 2021
Ляво / Дясно * Либерално / Консервативно * Авторитарно / Либертарно
Из един пост на Явор Ганчев, който е един от малкото хора, които виждат света в перспектива.
"Ляво / дясно - обозначават степента на намеса на държавата в икономиката (в тесен смисъл) и във всички останали зони на публичния и частния живот (в широк смисъл).
Либерално / консервативно - обозначават политически предпочитания, продиктувани от индивидуалния темперамент.
Авторитарно / либертарно - обозначават степента, в която политическите идеологии разчитат на централизация / контрол / регулации или пък на плурализъм / свобода / самоуправление за реализация на несъмнено добрите си намерения.
"Ляво / дясно - обозначават степента на намеса на държавата в икономиката (в тесен смисъл) и във всички останали зони на публичния и частния живот (в широк смисъл).
НЕ обозначават "грижа за онеправданите", "социална справедливост", "добрите бедни и лошите богати", "общностните интереси преди частните" и подобни евфемизми, които прикриват намерението на едни хора да правят прекрасни работи, за които вие да плащате сметката.
Либерално / консервативно - обозначават политически предпочитания, продиктувани от индивидуалния темперамент.
Либералните хора са отворени, толерантни, творчески натури, ориентирани към прекрачване на границите на познатото и известното. Обикновено не зачитат авторитетите, и на тях дължим развитието и прогреса.
Консервативните хора предпочитат реда и сигурността, познатото пред непознатото и предвидимото пред неочакваното. Консервативните хора са подозрителни към чуждото, различното и непознатото. Зачитат важността на йерархиите и авторитета за функционирането на обществото и опазването на мира. Чувстват се добре, когато има ясни граници, за тях централно място заема личната отговорност.
Най-общо казано, либералните хора измислят нещата, консервативните хора ги управляват добре. Либералните хора не са способни да си управляват изобретенията, консервативните не са способни да измислят това, което иначе са много способни да менажират.
Двете групи имат нужда една от друга, за да се свърши каквато и да е работа.
НЕ обозначават "традиционни ценности", "национален суверенитет", "човешки права", "толерантност" и прочие евфемизми, които прикриват намерението на едни хора да правят прекрасни работи, за които вие да плащате сметката.
Заради различното отношение към авторитетите, консервативните хора е по-вероятно да са религиозни и да вярват в личната благотворителност, когато опре до грижа за онеправданите; либералните хора е по-вероятно да са нерелигиозни и да търсят обществена организация за социална сигурност.
Това е и връзката между либералните хора и лявото в политиката - грижата за другите не е лична, а "обществена" отговорност. Както споменах, либералните хора са големи специалисти да измислят нещо, за което други да отговарят
. Но "ляво" и "либерално" не са синоними, нито групата на левите хора съвпада с групата на либералните, въпреки претенцията на левите да си присвоят етикета "либерални".
. Но "ляво" и "либерално" не са синоними, нито групата на левите хора съвпада с групата на либералните, въпреки претенцията на левите да си присвоят етикета "либерални".Авторитарно / либертарно - обозначават степента, в която политическите идеологии разчитат на централизация / контрол / регулации или пък на плурализъм / свобода / самоуправление за реализация на несъмнено добрите си намерения.
Както всичко по отношение на политическите идеологии, и тук данните от реалния свят изобщо не са в състояние да повлияят на убежденията - въпреки хилядите свидетелства за последиците от авторитарното управление, повечето хора са убедени, че нищо добро не може да се случи, ако няма силна ръка, която да го наложи.
Авторитарното мислене обяснява провалите на авторитаризма с поведението на неговите жертви или с външни врагове. За привлекателността на авторитаризма много помага слабостта на човешката природа, която наивно се надява, че авторитарното насилие ще засегне другите (тези с обратните на нашите убеждения) повече, отколкото нас.
Затова и когато някой говори за свобода, винаги се сблъскваме с подозрителност, недоверие и страх от свободата - и дори и когато личния опит в живота говори точно обратното, хората са склонни да прехвърлят отговорност на другите, тоест на държавата, която има ресурсите и властта да наложи добрите неща с насилие над всички, вместо да се разчита на добрите плодове на личната отговорност.
Тук може би е мястото да кажем и че както ляво не значи непременно "либерално" не съвпадат, така и дясно не значи непременно "консервативно". Но поради обстоятелството, че просто няма място за всички авторитаристи в левия ъгъл (този с етикета "либерално") затова по принуда някои заемат свободните етикети "дясно" и "консервативно".
И в двата случая става дума за (не помня дали вече не казах това) евфемистична употреба на думи, които прикриват намерението на едни хора да правят прекрасни работи, за които вие да плащате сметката, след като изядете боя.
Защо написах това - за да е ясно защо на изборите няма нито десни, нито либертарни партии (такива, които да говорят за икономическа и лична свобода, дерегулация, децентрализация и самоуправление). Има различни цветове леви (предлагащи все повече несъмнено добри неща да са държавна/обща отговорност) авторитаристи (предлагащи това да се постигне с повече регулации, контрол и насилие над другите), които са си разпределили идеологическите етикети според либералните или консервативните предпочитания на различните части от публиката."
2-4-2021
Sunday, March 14, 2021
Защо се обръщаме към по-фините и езотерични инструменти?
Да осъзнаем, какво точно се случва и дали съвпада с нашите възприятия, ни помага да се почувстваме способни да действаме, да открием, кое наистина е ценно за нас, да вярваме в усещанията си.
Причината да търсим гледания през карти Таро и други инструменти, е получаването на моментна снимка на енергията на дадена ситуация, за да придобием представа за нея и следователно да сме в състояние да вземем по-мъдри решения.
Колкото по-дълбоко е нашето разбиране за тази енергия, за Таро и за нас самите, толкова повече прозрения можем да извлечем.
В зависимост от потока на енергията в дадена ситуация, резултатът може или не може да се осъществи.
Възможността да преценим накъде се насочва енергията поне ще изясни какво се случва и по този начин ще ни даде възможност да изберем дали да подкрепим енергийния поток или да се опитаме да го пренасочим.
*
Friday, March 12, 2021
Joe Rogan Experience #1309 - Naval Ravikant
Изключително интересно! =)
Nicola Di Marco - извадил е някои интересни моменти:
- Celebrities are the most miserable people in the World
- When you’re memorizing it’s an indication that you don’t’ understand.
- You should be able to derive anything on the spot and if you can’t, you don’t know it.
- Celebrities are the most miserable people in the World
- You’re not your public image
- Rich and anonymous > poor and famous
- Play and don’t overload your brain with too much information
- You want to work as an athlete, a mental athlete
- We’re not meant to work 9 to 5
- Own a business
- Work for yourself
- If someone can tell you when to work and what to wear you’re not free
- Maybe these gigs will include also the high-quality work
- Electricity did to the work landscape what automation is doing today
- It’s impossible predicting what job is going to be created
- Universal basic income would bankrupt a country
- UBI doesn’t provide meaning to people
- UBI doesn’t take into account specific needs
- We should provide basic services instead
- You should educate yourself all your life
- Generalized AI is not coming in our lifetime
- We don’t even understand what really happens inside a cell, let alone the brain
- Intelligence is relevant only in its surrounding environment
- Equal opportunities > equal outcomes
- We all want to be socialist but with the head, we think capitalism
- White-collar vs blue-collar is the real battle going on
- Everyone can broadcast anything at any time
- It’s also easy to set a mob and take someone out online
- Outraged people are the stupidest people on social media
- We have also anti-mob tactics
- News has become commoditized, they’re not propaganda
- We will create decentralized media that cannot be suppressed
- Nowadays nobody has the privilege not to have political opinions
- Some technology is neutral, some are political
- Science is hard for people and often facts are not enough to make up their minds
- There’s no room for nuances, people are very polarised
- We live in a dictatorship of 51% so all your believes have to fit in one of the two sides. This doesn’t make you a clear thinker.
- Being alone and enjoying it is a superpower aka the art of doing nothing
- Meditation is self-therapy
- Peace is happiness at rest, happiness is peace in motion
- Peace is not about external problems but about giving up on the idea of problems itself
- It’s easier to change yourself than to change the world
- People are not going to giving up economic growth
- Being forced to articulate thoughts helps to understand them more than simply sit in a room and think about them
- Understanding the basics of reasoning is better than memorizing advanced concepts
- When you’re memorizing it’s an indication that you don’t’ understand.
- You should be able to derive anything on the spot and if you can’t, you don’t know it.
- A good book you can read one page at night and then spend the rest of the night reasoning about it
- The meaning of life is a “why” questions and it’s endless
- You end up with Agrippa's trilemma where you have only the following 3 dead ends
- 1 Infinite regress - 2 Circular reasoning - 3 Axiom
- The only answer is “because” meaning that we need to make up our own answer for the meaning of life
- All the great questions are paradoxes
- Thinking about them gives you insights that bring you a certain level of peace
- Everyone can be rich
- Imagine if tomorrow everybody was trained in software and engineering. We would create all the animation necessary not to work anymore and just focus on creativity.
- Richness is about education
- The universe has infinite resources
- Lack of material possession can make you unhappy but material possession won’t make you happy
- If you are smart you should be able to figure out how to be happy
- Busy minds, called also monkey minds are not peaceful
- You have to develop peace FROM mind not peace OF mind
- There’s a fundamental delusion about thinking that there’s something external to us that can bring us peace and happiness
- Once you solve your money problem you stop sacrificing something today with the idea you’re gonna get something in return tomorrow
- Do something you love, do a lot of money or live like a monk so money will stop to be an issue
- Focus on being authentic, unique, creative and not replaceable
- There are 2 great depictions: heroine and a monthly salary
- You have to ignore your peers
- “That’s easy for you to say” and “keeping up with the Jones” is a big trap
- Stop thinking it’s someone else’s fault
- If you judge others you’re gonna separate yourself, feel lonely and negative
- Reality is neutral and how you interpret it is your choice alone
- Life is short, you’re gonna die, choose to be happy
- Confucious: a man has 2 life, the second one is when you realize you only have one
- Desire is suffering. Choose wisely. Choose one desire at a time
- Force yourself to be positive until it becomes automatic
- Smile more, hug more, get sunlight, spend time in nature, meditate
- Trying to sound smart is a disease
- Good question about it: “Would I be still interested in this thing if I couldn’t tell anyone?”
- If you are successful you’re gonna be inundated by inbound opportunities that you cannot manage and it’s harder to pick up something you by yourself
- You’re never gonna make more money than you think you’re worth
- Pick an aspiration hourly rate and be extremely jealous of your time
- This will help you define the cost of things like meetings or business travels
- Embrace what you’re doing at the moment
- Do art, creativity, love. Do things for their own sake
- Work should feel like play to you so no-one can compete with you
Naval - You’re not going to get rich renting out your time.
You must own equity - a piece of a business - to gain your financial freedom.
— Naval (@naval) May 31, 2018
The Internet has massively broadened the possible space of careers. Most people haven't figured this out yet.
Arm yourself with specific knowledge, accountability, and leverage.
Specific knowledge is knowledge that you cannot be trained for. If society can train you, it can train someone else, and replace you.
Specific knowledge is found by pursuing your genuine curiosity and passion rather than whatever is hot right now.
Building specific knowledge will feel like play to you but will look like work to others.
Code and media are permissionless leverage. They're the leverage behind the newly rich. You can create software and media that works for you while you sleep.
An army of robots is freely available - it's just packed in data centers for heat and space efficiency. Use it.
If you can't code, write books and blogs, record videos and podcasts.
There is no skill called “business.” Avoid business magazines and business classes.
-
@naval Can you explain more deeply "Leverage is a force multiplier for your judgement."
@naval ·2.06.2018 г.
Judgement is making decisions. Leverage magnifies the consequences of those decisions. Invest $100 of your money or $10,000 of someone else’s. Work on a project for 1 year or work with a team of 10 on that project for a year. Advise a friend or advise many via Twitter.
---
Just listen!!!
Just listen!!!
Joe Rogan Experience #1309 - Naval Ravikant - https://youtu.be/3qHkcs3kG44
Subscribe to:
Posts (Atom)
