Представи си онова, което е твърде хубаво, за да е истина!!! - Представяй си го всяка сутрин, всеки миг :)

Monday, January 28, 2013

Причини за ракът и други болести





Тази статия е публикувана в Блогът за Сериозни Хора
преводът е на Manuela Chrestina Alcyone
Тъй като темата ме интересува, я поствам и тук:

Ото Хайнрих Варбург (1883-1970) получава през 1931 г. Нобеловата награда за физиология и медицина заради откриване на основната причина за рака в неговата дисертация "Основната причина и превенцията на рака." Според него, рака е резултат от анти - физиологично хранене и анти – физиологичен начин на живот.

Защо?
Анти - физиологично хранене ( диета, основана на киселинни храни и недостатъчно физическа активност), създава в нашето тяло киселинност и това, на свой ред, води до недостиг на кислород в клетките.

Ото Варбург казва:

"Липсата на кислород и ацидозата са двете страни на една и съща монета: Когато имате едното, имате и другото."

"Киселинните вещества отблъскват кислорода, а алкални вещества привличат кислород.
"Когато лишим една клетка от кислород в продължение на 48 часа, тогава тя може да се превърне в ракова."

"Всички нормални клетки имат абсолютна необходимост от кислород, но раковите клетки могат да живеят без кислород (това е правило без изключение)."

"Раковите тъкани са киселинни тъкани, докато здравите тъкани са алкални."

В книгата си "Метаболизмът на туморите", Варбург показва, че всички форми на рак се характеризират с две основни условия: ацидоза и хипоксия (недостатъчното снабдяване с кислород на клетки, тъкани, органи или целия организъм). Той също така открива, че раковите клетки са анаеробни (не дишат кислород) и не могат да оцелеят в присъствието на високи нива на кислород. Те живеят от глюкозата, само когато в средата около тях липсва кислород. Следователно, ракът не е нищо повече от механизъм за защита, който използват определени клетки в тялото, за да останат живи в една киселинна среда, лишена от кислород. Здравите клетки живеят в алкална среда и кислород, което им позволява нормална работа. След като привърши процесът на храносмилането, храните генерират преобладаващо киселинно или алкално състояние на организма, в зависимост от качеството на белтъчините, въглехидратите, мазнините, минералите и витамините.

Киселинността или алкалността се измерва по скала, наречен рН, чиито стойности са в интервала от 0 до 14, рН 7 е неутрално рН. Важно е да знаете как засягат здравето киселите и алкалните храни. За да функционират правилно и адекватно клетките рН трябва да бъде леко алкално. В здравия човек рН на кръвта е между 7,40 и 7,45. Имайте предвид, че ако рН на кръвта спадне под 7, човек ще влезе в кома и ще бъде близо до смъртта.

В съответствие с казаното до тук, могат да се генерират два списъка на храните: алкализиращи или подкиселяващи организма:

Храните, които се подкиселяват организма са:

Рафинираната захар и всички нейни продукти (най-лошото от всичко е, че тя няма никакви протеини, мазнини, няма минерали, витамини, само рафинирани въглехидрати, които причиняват стрес на панкреаса. Нейното PH им е 2,1, т.е., много подкисляващо)

Месо (всички видове)
Кравето мляко и неговите производни
Рафинирана готварска сол.
Рафинирано брашно и всички негови производни (сладкиши, бисквити и др.).
Хлебни продукти, (повечето съдържат наситени мазнини, маргарин, сол, захар и консерванти).
Маргарини.
Безалкохолни напитки.
Кофеинът.
Алкохол.
Тютюн.
Лекарства.

Всички сварени храни (готвенето елиминира кислорода и го превръща в киселина), включително варени зеленчуци.
Всичко, което съдържа консерванти, оцветители, овкусители, стабилизатори и т.н.: всички пакетирани храни.

Кръвта има способността постоянно да се саморегулира, за да не се създава метаболитна ацидоза, като по този начин се гарантира правилното функциониране на клетките и оптимизиране на метаболизма. Организма следва да получи от храните основата (минералите), за да може да неутрализира киселинността на кръвта при обмяната на веществата, но храните които съвременният човек употребява допринасят много малко и в замяна деминерализират организма, особено рафинираните храни. Имайте предвид, че в съвременния начин на живот на тези храни се консумират всеки ден от годината.

Алкализиращи храни 
(здравословни и благоприятни за живота)

Всички сурови зеленчуци ( някои от тях са кисели на вкус, но вътре в организма имат алкализираща реакция. Други са леко киселинни, но носят със себе си необходимата основа за правилен баланс). Всички сурови плодове и зеленчуци допринасят за задържането на нужният кислород в клетките, варените зеленчуци – не.

Плодовете са подобни на зеленчуците. Например лимона, неговото рН около 2.2, но в организма има силно алкализиращ ефект (може би най-мощният от всички). Плодовете осигуряват здравословни количества кислород.

Семена: независимо от всички техни предимства, те са силно алкализиращи .
Ядки: Освен всички останали ползи, които носят тези храни, те са силно алкализиращи. Да вземем за пример бадемите.

Зърнести интегрални храни. Единственото зърно с алкален ефект върху тялото е просото, всички останали са леко киселинни, но са много здравословни. Всички те трябва да се консумират варени.

Мед – има силно алканизиращ ефект

Хлорофила във всички растения е силно алкализиращ (особено много Алое)

Водата е важна за снабдяванео на тялото с кислород "Хроничната дехидратация е основният стрес в тялото и причината за повечето дегенеративни заболявания", казва д-р Batmanghelidj Feydoon

Упражненията насищат с кислород цялото тяло, а заседналият начин на живот го износва.


Д-р George W. Crile, от Cleverand, един от водещите световни хирурзи открито заявява: "Всички смъртни случаи, погрешно наричани “причинени от естествена смърт”, в действителност представляват само крайната точка на насищане на киселини в организма."

За ракът ще бъде напълно невъзможно да се развива в тялото на човек, който се освободи от киселинността на организма си, който употребява храни с алкални метаболитни реакции, човек, който увеличава на консумацията на чиста вода, избягва храни, които причиняват киселинност и се грижи за отстраняване на токсичните елементи от тялото си.
Като цяло ракът не е заразен, нито е наследствена болест. Наследяват се само лошите хранителни навици, околната среда и начина на живот, които ги пресъздава.

Менкен е написал: "Животът се бори против задържането на киселини. Застаряването на населението, липсата на енергия, лошо настроение и главоболие, сърдечните заболявания, алергии, екзема, уртикария, астма, бъбречни и артериосклероза са просто натрупване на киселини.”

Д-р Теодор A. Бароди казва в книгата си "Алкализирай се или умри" : “Не са от значение безбройните имена на заболяванията. Важното е, че всички те имат една и съща коренна причина: много киселинни отпадъци в тялото” .

Д-р Робърт O. Йънг е казал: "Превишението на киселинното съдържание в организма е причина за всички дегенеративни заболявания. Когато балансът е разстроен и тялото започва да произвежда и съхранява повече токсични отпадъци, от колкото могат да бъдат премахнати, тогава се създава по-голяма киселинност и се явяват различните заболявания."


Какво ще кажете за химиотерапията?
Химиотерапията окислява тялото до такава степен, че то трябва да се възползва от всичките си резерви, за да се алкализира веднага и да неутрализира киселинността, жертвайки базовите минерали (калций, магнезий, калий), депозирани в костите, зъбите, ноктите, ставите и косата. Ето защо наблюдаваме такава деградация при хората, които получават това лечение, и наред с много други неща, на тях им окапва косата с висока скорост. Кисела среда означава смърт.

Необходимо ли е да споменаваме сега, че това не се оповестява, защото ракът и химиотерапията са едни от най-печелившите бизнеси за милиардерите, които съществуват днес? Нуждаете ли се да ви кажем, че фармацевтичната промишленост и хранително-вкусовата промишленост имат едно и също зловещо лице?

"Нека храната бъде твоето лекарство и твоето лекарство храна." 
Хипократ.


превод: Manuela Chrestina Alcyone
Източник

ОРИГИНАЛНАТА СТАТИЯ - ОТ ТУК
-------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------

Thursday, January 17, 2013

Tuesday, January 15, 2013

Розетата от Плиска

Розетата от Плиска е древен български бронзов артефакт, намерен в старата столица Плиска през 1961 година. Датирана е в периода VII-IX век, a диаметърът ѝ е 38 mm. Розетата представлява седемлъчева звезда с изсечени на всеки лъч по два прабългарски рунически знака и халкичка за окачване. На гърба на медальона е изсечен прабългарският знак IYI, който, според Р. Рашев се открива най-често в християнски контекст и чието значение е все още неизяснено напълно.

Представлява звезда със седем лъча, като на всеки от тях има изсечени по два старобългарски рунически знака.
На гърба й е изсечен древнобългарският знак "IYI". Той най-вероятно играе ролята на соларен символ (Слънцето, около което обикалят планетите). 

Според някои учени, розетата представлява модел на слънчевата система, включващ познатите в древността седем небесни тела (петте планети, слънцето и луната), всяко съответстващо на определен ден от седмицата. 
По часовниковата стрелка са подредени, както следва: Марс (вторник), Юпитер (четвъртък), Сатурн (събота), Месец (понеделник), Меркурий (сряда), Венера (петък), Слънце (неделя). 
За слънчева символика говори и материалът използван за направата на оригиналната розета - бронз.

Днес розетата добива все по-голяма популярност сред българите, които избират да носят този древен медальон за щастие, здраве и израз на национална гордост.

 

Розетата може да поръчате от тук:
http://www.munisto.com/pokupka/64100










Tuesday, January 8, 2013

Шчетинин - "Човек може всичко!"

днес съм готов да споря, 
готов съм спокойно и уверено, 
с пълна отговорност да повтарям: 
"Човек може всичко!" 

И това не е сляпа вяра. Дайте възможност на човека да може! 
А ако понякога ни се струва, че не можем, то това не е от "действителното положение на нещата", а от това, че сме сгрешили пред собствената си природа, пред най-сложната система-човек.

из `Мелодията на детството` от Шчетинин

Какво трябва да знаем за Избора, Вариантите, за Нужните ни Отговори

Статия в сайтът `Философия на Ежедневието` за
Минимума, който трябва да знаете за живота
на Ким Майкълс

Минимумът, който трябва да знаете за избора
Главното послание на всички истински духовни учители е: 
МОЖЕТЕ ДА ПРОМЕНИТЕ СВОЯ ЖИВОТ! 
Какво е нужно затова? 
Алберт Айнщайн е казал: „Безумие е да правите едно и също, а да очаквате различен резултат”. Ако искате живота ви да се промени, трябва нещо да промените. Ако продължавате да правите едни и същи неща, как тогава животът ви може да се промени?
Има два основни подхода към живота. Тези, които постоянно правят едно и също, и живеят с мечтата, че някога късметът, съдбата, вълшебството или божеството ще промени живота им. И тези, които осъзнават, че ако искат живота им да се промени, трябва активно да правят нещо друго, за да предизвикат промените. Трябва да започнат с това, което е във възможностите им да променят.
Всички истински духовни учители говорят за вечния закон, че не можете да промените живота си, без да промените себе си. За да промените външната ситуация, трябва да сте готови да промените вътрешната. Трябва да пожелаете да погледнете в огледалото. Трябва да сте готови да намерите и премахнете гредата от собственото си око. 

За да промените живота си, трябва да осъзнаете могъществото на свободната воля. Трябва да направите избор, за да промените съществуващата ситуация. 
Трябва да предпочетете нарастването на комфорта. Трябва да предпочетете живота пред смъртта. Животът е процес на постоянен избор и само вие можете да вземете решения, с които да промените живота си.
.....
Всички избори имат последствия. Да сте духовно мъртви не ви прави неосъзнаващи. Това не ви предпазва от последствията, независимо от това, кой прави избора. Съотношението е просто. Или правите свои собствени избори или позволявате да ги прави някой друг вместо вас. Във всички случаи, за вас са последствията. Само ако вземате собствени решения, може да влияете на последствията.
.....

4. Минимума, който трябва да знаете за възможните варианти
Имате избор между два основни варианта. Животът ви може да бъде възходяща спирала, постоянно разширяващ се жизнен опит, който води до по-нататъшно развитие, щастие и душевно спокойствие. Или животът ви може да бъде низходяща спирала, ограничаваща жизнения ви опит, водеща до липса на елементарни неща, до разочарования, до страх, гняв и усещането за борба. Разликата е във изборите, които правите. Въпросът е в това – съзнателни или несъзнателни решения вземате.

Ако правите избори, основани на непълно разбиране, изпитвате ограничаващи следствия. Сблъсквайки се с тези последствия, вероятно ще направите други неосъзнати избори и това ще доведе до още ограничаващи следствия. Ако това продължава дълго време, може да доведе до убеждението, че всички възможни варианти водят до ограничаващи следствия. Това е състояние на невежество, на духовна слепота. Възприето като крайност ви кара да се чувствате, че нямате никакви възможности за избор, никакви варианти в живота. Това е състояние на духовно безсилие, на духовна смърт.

.......
Ако сте обхванати в низходяща спирала е необходимо усилие за да се измъкнете на свобода. Не можете да преодолеете такава спирала, като прилагате един и същ подход към живота, който ви е вкарал в тази спирала. Не можете да решите проблема с това състояние на съзнанието, което е създало проблема. Затова трябва да поискате да промените нещо.

Ако животът ви трябва да бъде променен, трябва да имате готовност за това. Трябва да промените отношението и подхода си към живота. Трябва да сте готови да стигнете до разбиране, което нямате в момента. „Стремете се с цялото си същество към разбиране”.

За да промените живота си, трябва да се научите да правите съзнателни избори, водещи до освобождаващи последствия. Такива избори са основани на по-високо разбиране на живота, за да намерите това разбиране, трябва да излезете извън своите сегашни знания и убеждения, зад предела на сегашната си ментална конструкция.

Ако хората не могат да се измъкнат на свобода от низходящата спирала, за това може да има само една причина. Станали са ментално или емоционално привързани към някаква конкретна система от вярвания или представа за света и не желаят да погледнат отвъд съществуващата ментална конструкция, за да намерят по-високо разбиране. Тази привързаност към днешните вярвания, отказът да бъде изоставен менталния затвор, е главния фактор, който задържа много хора в капана на еднообразното, механично повторение на борба и страдание.

Ключът към целият прогрес, който се наблюдава в човешката история е, че във всяко поколение има хора, които искат да постигнат по-високо разбиране за живота, искат да мислят по-широко от менталните ограничения. Обаче, във всяко поколение, повечето хора се отказват да изоставят своя ментален затвор. Затова, първият избор, който трябва да направите по пътя към по-високото разбиране на живота, е желанието да гледате отвъд умствените си ограничения. Трябва да решите да намерите разбиране, което да излиза извън пределите на сегашните ви убеждения. Трябва да сте готови да стигнете до истината, която ще ви направи свободни.

За да започнете процеса на съзнателно избиране, трябва да разберете, че не правите избора си на празно място. Всеки направен избор е отражение на сегашното състояние на съзнанието ви. Изборът е израз на това, какъв се виждате, как си представяте света и отношението ви към него. Общата ви представа за света, основната ви парадигма, сте я изграждали за продължителен период от време и върху този процес са повлияли много идеи, някои от които ограничени и погрешни. Ключът към промяната в живота ви е откриването на грешните идеи и замяната им с по-високо разбиране. Ако хората не са в състояние да подобрят живота си, това ВИНАГИ е защото са се вкопчили в ограничена или грешна идея и отказват да я подложат на съмнение.

Вероятно са били програмирани да се страхуват, че ще се случи нещо „лошо”, ако подложат на съмнение „непогрешимостта” на някоя догма. Или вероятно, са попаднали под изкушението на гордостта, че вярата им е най-висшата – абсолютната истина и затова няма нужда да се подлага на съмнение.

Уравнението е много просто. На всеки въпрос, който можете да си зададете, има отговор, който ще разшири разбирането ви за съответната тема. На някои въпроси няма преки отговори, защото са формулирани поради непълни знания. Дори на такива въпроси има отговори, които да разширят разбирането ви и по този начин да можете да зададете по-добри въпроси. Ако имате въпрос и не сте намерили отговора, може да има само едно обяснение. Не сте търсили там където трябва, не сте попитали с нужната настройка на ума.

Причина за това е, че сте ограничили ума си в ментални рамки, които често се определят от външни вярвания. Докато не се откажете да търсите отговора вътре в тези рамки сте в задънена улица, в духовен капан. Не сте в състояние да избегнете това безсилие, докато не се решите да потърсите отговора извън тези вярвания.

5. Минимума, който трябва да знаете, къде можете да намерите нужните отговори
Главният проблем, който препятства прогреса на човечеството, се състои в мисленото и емоционално привързване на хората към сегашните си представи за света и отказа да ги подложат на съмнение или да ги заменят с по-високо разбиране. Това може да доведе хора и организации до консерватизъм, до липса на гъвкавост, до отказ да се стремят към истината, която ще ги направи свободни. При повечето хора има определени любими убеждения, представи, определени ментални „свещени крави”, които не се пипат, най-често защото хората предполагат, че представляват абсолютно доказана истина.

Това неизбежно ви поставя в нагласа, която препятства търсенето на отговорите, които ще разширят възприятието ви на живота. Съотношението е просто. Или ще прекарате целия си живот в защитаване на някаква система от убеждения, като прекъснете разширяването на разбирането си за живота? Или ще прекарате живот, в който честно и искрено търсите разбиране, дори ако трябва да преминете отвъд разбиранията приети от обществото? Невъзможно е да правите и едното, и другото. Или ограничавате разума си, или му позволявате да се движи свободно.

Непрекъснатото израстване е закон на живота. Живеете във Вселена на безкрайни възможности, в която няма абсолютни граници. Ако допуснете да попаднете в капана на старото мислене, че някаква идея е абсолютна и безгрешна истина, тази идея формира стена около разума ви. Вижте историята и ще се убедите, че нито една идея (каквато и да е по природа – религиозна, политическа или научна) не е издържала изпитанието на времето. Причината е, дори и с нежелание, все пак, човечеството се занимава с търсенето на по-високо разбиране. Когато това разбиране е постигнато, могат да се формулират много по-добри въпроси, което води и до добри отговори. Така, с времето, произволна идея се заменя с нова идея, която да носи по-голям смисъл и практическо приложение.

Ако се вкопчвате в идеята, която е натрупала прах през времето, ще се отделите от потока на живота. От свобода ви лишават идеи, които отказвате да подложите на съмнение, те ограничават приемането в живота ви. Когато хората се чувстват безсилни, все едно нямат никакъв избор в живота си, това ВИНАГИ е, защото отказват да подлагат на съмнение определени „непогрешими” убеждения.

Съзнанието в духовна смърт е втвърдено, защото е основано на отказ да подложи на съмнение представите си за света, парадигмите си. Това води до умствено замръзване. Много хора, дори много организации, се посвещават на защитата на определени ограничени системи от убеждения, вместо да търсят истината, която ще ги освободи от заблудите им или наследените ограничения.
Първият избор, пред който заставате: „действително ли искам да променя живота си?” Ако отговорът е „да”, тогава трябва да си признаете факта, че за да промените живота си, трябва да достигнете до по-високо разбиране за него. За да намерите това разбиране, трябва да имате желание да надскочите сегашните си ментални ограничения. Трябва да сте готови да подложите на съмнение своите неоспорими вярвания и парадигми.

Уравнението е просто. Ако днешната ви система от убеждения и представи за света ви дава разбиране, как да промените живота си, вече бихте имали това разбиране и живота ви би се променил. Самият факт, че искате да промените живота си показва, че не разбирате нещо и имате нужда от промяна. Така единственото възможно логическо заключение е: за да намерите нещо, което го нямате във вас, трябва да търсите извън. Трябва да дадете възможност за разширение на съзнанието, достигайки до по-високо разбиране, което да ви освободи от съществуващите ограничения.

Вечният закон: когато ученикът е готов, се появява учителят. Ако молите за по-високо разбиране, ВИНАГИ ще получавате такова. Въпросът е – ще можете ли да признаете учителя, да признаете новото разбиране? Отговорът зависи от гъвкавостта на ума ви, привързани ли сте към вече приетото или имате желание да го преразгледате.

Само вие можете да решите, искате ли да продължавате да правите неосъзнати избори или ще отворите разума си и ще започнете да правите съзнателни избори. Благословени са кротките. Благословени са тези с гъвкави умове – които не смятат, че знаят всичко – защото те трябва да наследят Земята.

Имате два варианта. Животът ви може да бъде или във възходяща, или в низходяща спирала. Ако не осъзнавате какви избори правите, животът ви е в низходяща спирала, която води от криза в криза. Какво е нужно за да стигнете до момента, когато желанието ви за промени стане толкова силно, че да бъдете готови да отворите разума си за по-високо разбиране, което да доведе до промени? За много хора е нужна толкова сериозна криза, че достигат до предел. Неочаквано разбират: „Не мога повече да продължавам така, трябва нещо да се промени!”

Обаче достигането до криза не е единствения начин да се промените. Можете във всеки един момент да вземете съзнателно решение, да започнете да търсите по-високо разбиране на живота, така ще разберете, как да правите по-добри избори, как да правите съзнателен избор. Теоретически, можете да го направите веднага. Но готови ли сте да направите този избор?

Какво определя готовността? Това е баланса между желанието за промяна и желанието да се държите за съществуващите вярвания и подходи към живота. За да се промените, желанието ви за промяна трябва да е по-голямо от страха, че ще загубите нещо ценно. За да стигнете до тази точка е полезно да разбирате в какво се състои щастието.
...

цялата статия тук:

Sunday, January 6, 2013

Един Велик Българин - Професор Д-р Георги Лозанов или бащата на судестологията

Днес във фейса попаднах на нещо интересно -
Една статия на:
Борислава Богданова

Един Велик Българин - Професор Д-р Георги Лозанов или бащата на сугестологията и нейното приложение в педагогиката - т.н. сугестопедия. Признат от цял свят, Юнеско признава метода като най-иновативния в света. За един месец Людмила Живкова научава английски език, след което институтът е бил спонсориран в изследванията си. Сугестологията е песен и хармония. Изучава се многократно повече материал. При експеримент за един ден деца научават 1000 думи на френски език. Извършена е операция без упойка по метода. Георги Лозанов ни говореше за ефекта плацебо. На нейната база в България вече има хора, които четат книги за 1 час (мета четене). Дълги години той е прокуден от собствената си държава и работи в Австрия, където е свободен да развива метода. Ще събираме знанието безценно и по-скъпо от злато.
------------------------------
Бележка - Сугестия - начин на внушение и словесно въздействие от един човек върху друг или върху себе си, който се отличава с несъзнателно възприемане на внушаваното.
------------------------------

Основните принципи на Сугестологията са седем:

Ето и Седемте Закона на Сугестопедията/ Р е з е р в о п е д и я

Резервопедията е система на обучение, която използува всички възможности, които нашия тип сугестия може да предложи. Нейното приложение в педагогиката води до формулирането на следните седем закона – conditio sine qua non – на резервопедията. Те стоят в основата на всяко резервопедично общуване и са така тясно свързани, че трябва да бъдат спазвани едновременно във всеки един момент на учебния процес.

Трябва да се знае, обаче, че тези условия може да доведат до скритите резерви на психиката, само когато преподавателят – резервопед има висок личен и професионален престиж.

Първи Закон: Любов

Нищо хубаво на този свят не е постигнато без любов. Любовта е и важно условие за достигане до резервите на психиката. Любовта създава спокойствие, доверие и допринася за престижа на учителя в очите на учещите се и така отваря пътищата към разкриване на психичните резерви на личността. Любовта не може да се изиграе, тъй като учещите ще го усетят. Но не бива да се разбира и като някакво сантиментално настроение, тъй като това отношение провокира отрицателни реакции. Тя трябва да се усети като искрена любов към човешкото същество. Не съветваме никой учител да започва работа на нивото на резервите без човеколюбие. Би било по-добре да почака докато преосмисли общуването в учебния процес от тази позиция.

В сугестопедията, любовта на учителя към учещите може най- добре да се илюстрира чрез образа на родител, който учи детето си да кара велосипед, без то да може да каже в кой момент родителят му го придържа или не.

Любовта, заедно с останалите закони, създава необходимата радостна, искрена и високо мотивираща концентративна релаксация. Това състояние се характеризира с умствена релаксация и ненапрегната концентрация. То изисква спокойствие, вътрешна увереност и доверие. При тези условия на положителни емоции, творческата интелектуална дейност и глобализирания учебен процес се отличават с липса на умора. Принципът на радост и концентративно спокойствие се прилага чрез система от игри и смях, чрез нагледните материали, които са не толкова илюстративни, а стимулиращи по характер, както и цялостната организация на учебния процес.

Вторият Закон: Свобода

Когато има Любов, има и Свобода. Свободата дава възможност на учителя да упражни своята лична преценка и да взима решения, за да може да приспособи сугестопедичната система към личните особености на всяка група. Тя също позволява на учещите да изберат дали да вземат участие в някои дейности като например песни, игри и т.н, които може да не допадат на тяхното разположение. Във всеки момент те са абсолютно свободни да излязат от стаята, стига да не пречат на работата на групата. Принципът на свободата е един от основните елементи, които отличават сугестопедията от хипнозата. При хипноза, хипнотизираният не може да избира, да действа свободно, спонтанно, да прекъсне процеса, за да направи нещо, освен ако хипнотизаторът не му е наредил.

Свободата дава възможност на учещия се да се вслуша във вътрешния си глас и да избере своя собствен път към резервите на психиката в различните моменти на процеса на обучение. Свободата не се диктува от учителя, тя е спонтанно чувство у учещия се. Това е усещане, че те не се подчиняват на една методика, а са свободни да се включват с радост като дават израз на своите личностни черти. Т.е резервоопедията не е натиск, а напротив, тя отваря вратата към личностна изява.

Трети Закон: Убедеността на преподавателя, че нещо необикновено се случва

Състоянието на увереност , че нещо необикновено, различно от обществената сугестивна норма непременно се случва, води до състояние на вдъхновение у учителя. Това вътрешно тържество се отразява във периферните перцепции на учителя, които се възприемат и се създават у учещите. Това, което е от особена важност е, че тази нагласа е спонтанно създадена от състоянието преподавателя и учещите се щастливо резонират, най- често несъзнателно. Така се създава така наречената десугестивна връзка на нивото на резервния комплекс. Майсторството на учителя е в улесняването на този комуникативен процес на резонанс. Естествено, известни сугестивни влияния са неизбежни във всеки комуникативен процес. При Резервопедията, обаче, дори най-малкият натиск или настояване от страна на учителя е пречка в този процес. Той/ тя просто общува на границата на неизползваните резерви на мозъка/ ум в съответствие със седемте закона на Резервопедията. По този начин, курсистите имат чувството, че те постигат всичко сами; помощта на учителя е само една протегната ръка на приятел. Разбира се, това общуване е въпрос на обучение и практика.

Сега учещите са способни да усвояват учебния материал, поне два до три пъти и до пет до десет пъти по-бързо и по- добре от резултатите в традиционните методики, с благоприятен ефект върху здравето и възпитанието. В бъдеще този ритъм на усвояване може да се увеличи многократно.

Четвърти Закон : Многократно увеличен учебен материал

При сугестопедията учебният материал, който се представя на учещите се за единица време трябва да бъде най-малко 2 до 3 пъти (пъти, не проценти) по-голям от обема материал, представен според съществуващата норма от други методи. Например, учебният материал в едномесечен чуждоезиков курс трябва да бъде поне два пъти повече от един типичен подобен курс. В същност, такъв курс за начинаещи ще се състои от 2000 до 2500 лексикални единици, усвоени за 100 учебни часа без домашна работа, което със сигурност надвишава установената норма. Тази пропорция се отнася и за останалите предмети. Ако традиционната норма се промени с времето, след няколко години или поколения, сугестопедичният курс също ще трябва да се промени заради постоянния стимул на еволюцията. Като се има предвид, че голям брой национални и международни експертни комисии потвърдиха, че методиката има психопрофилактичен, психохигиенен и възпитателен ефект, повече от ясно е, че не бива да позволим учебния материал да намалее. Ако в рамките на сугестопедията учебният материал се придържа към традиционните граници, това само би фиксирало и засилило обществената сугестивна норма за ограничените възможности на човешкото същество. По този начин еволюцията би се забавила.

Пети Закон: Цяло - Част, Част – Цяло; Частта чрез Цялото

Когато се преподава новият материал по всички предмети, не бива да има разделение между елемента и цялото. Елементите не бива да се преподават и изучават изолирано. Например, думите, граматиката, не съществуват отделно от езика, а са част от речта. Всяко цяло е част от по- голямо цяло и така до безкрай.

От друга страна, тази концепция се основава на някои изследвания върху функционирането на мозъка, според които частите на мозъка съдържат информация за целия мозък. Според трите основи на сугестологията, човешкото същество реагира като цяло и възприема дразнителите в тяхната комплексност. Това е още едно доказателство, че елементите не съществуват отделно, а винаги като част от цялото. От гледна точка на философията съществува великата теория, че цялото е в частта и частта е в цялото. Те са неделими. Няма изолирани части. Ето защо, при ученето, елементите трябва да се учат заедно с цялото. Глобалното дава допълнителни нюанси на елемента. Атомът отразява законите на Вселената и Вселената е в атома.

Шести Закон: Златната Пропорция

Златната пропорция разкрива законът за хармония във Вселената, на който всеки сугестопедичен процес трябва да се подчини. Хармонията създава хармония и преодолява психичния хаос, често провокиран от традиционната педагогика. Хармонията е основен фактор в преподаването и усвояването на такъв голям учебен материал за кратък период от време. Връзките между частите и цялото са в златна пропорция в сугестопедичния процес на общуване. Способността за учене се подобрява, когато учебния процес умело открива правилния баланс между ритми, интонации, емоционални стимули, т.н.

Седми Закон: Приложение на Класическото Изкуство и Естетиката

Класическото изкуство и естетиката се използват в сугестопедията като особено ефективни медиатори. Сугестопедичното изкуство създава условия за състояния на оптимална психорелаксация и хармония, които помагат да се създаде състояние на спонтанно повишена възприемчивост и да се стимулира способността да се разкрият психичните резерви в приятна атмосфера. То помага да се достигне до състояние на вдъхновение и да се отклони вниманието от „болното място”, където има страх, свързан с ученето. Класическото изкуство се въвежда чрез специално подбрани произведения на класическата музика, песни и арии, литературни произведения, репродукции на шедьоври на изобразителното изкуство и т.н.


Saturday, January 5, 2013

In every woman there is a queen.

Във всяка жена има една кралица. Обърни се към кралицата и тя ще ти отговори. 
Норвежка поговорка


В един от най-древните текстове по света, Пта-Хотеп, пише:

`Ако искаш да си мъдър, грижи се за къщата си и обичай жена си в ръцете ти. 
Пълни стомахът й, обличай снагата й; маслото е лек за крайниците й. 
Радвай сърцето й докато си жив, тъй като тя е полезно имущество на господаря си. 
Не бъди груб, тъй като благостта я надвива по-добре, отколкото силата. 
Давай й онова, за което въздиша и онова, към което гледа окото й.`

Това е доста добро резюме, как да се грижиш за жена си.

Ако забележите, Пта-Хотеп не изпуска много. Не само казва, че мъдрият мъж ще осигурява основните нужди на жена си, но и я прави щастлива, той е нежен с нея и й дарява хубавите неща, които тя си пожелава. Той дори внушава и специално угаждане като масажи с масло. 
На кратко, той препоръчва да третирате жена си като кралица, което всъщност неговата жена е била - кралицата на Египет.

Макар че може и да не сте богат или да сте крал на Египет, можете и трябва да се отнасяте към жена си като ваша кралица.

Има една норвежка поговорка, която твърди -
`Във всяка жена има една кралица. Обърни се към кралицата и тя ще ти отговори.`

По същество, ако се държите към жена си като нещо специално, тя ще се чувства специална и в замяна ще се държи по същият начин с вас.

По този начин работи светът. Жънеш, каквото посееш.

Отнасяйте се по специален начин към жена ви и тя ще се отнася така с вас и този цикъл ще продължи по време на съвместния ви живот.


откъс от книгата на Боди Сандърс - Съвременно Бушидо: Живеейки превъзходен живот
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bohdi Sanders ~ (excerpt from Modern Bushido: Living a Life of Excellence, page 170)

In every woman there is a queen. Speak to the queen, and the queen will answer. Norwegian Proverb

In one of the world’s oldest texts, Ptah-Hotep wrote, “If you would be wise, provide for your house, and love your wife in your arms. Fill her stomach, clothe her back; oil is the remedy for her limbs. Gladden her heart during your lifetime, for she is an estate profitable to his lord. Do not be harsh, for gentleness masters her more than strength. Give to her that for which she sighs and that toward which her eye looks.” This is a pretty good summary of providing for your wife.

If you will notice, Ptah-Hotep didn’t leave much out. Not only did he say that the wise man will provide for his wife’s basic needs, but that he makes her happy, he is gentle with her and gives her the nice things which she desires. He even suggests special pampering such as oil massages. In short, he is recommending that you treat your wife like a queen, which of course, his wife was – the queen of Egypt.

While you may not be rich or be the King of Egypt, you can and should still treat your wife like your queen. There is a Norwegian proverb which states, “In every woman there is a queen. Speak to the queen, and the queen will answer.” Essentially, if you treat your wife like she is special, she will feel special and in turn will treat you in the same way. This is the way that the world works. You reap what you sow. Treat your wife special and she will treat you special, and this cycle will continue throughout your life together. Bohdi Sanders ~ (excerpt from Modern Bushido: Living a Life of Excellence, page 170)

To see more teachings, articles, books by Bohdi Sanders, or to order Warrior Wisdom or Modern Bushido: Living a Life of Excellence, please visit http://thewisdomwarrior.com/books-by-bohdi-sanders/ or http://www.amazon.com/dp/1937884066

Friday, January 4, 2013

Богоявление * ВОДИЦИ или ВОДОКРЪЩИ

Eдна статия на Розмари Де Мео, публикувана днес във фейса й:
а това е сайтът й - http://www.narichane.com/
Иде Богоявление (6-ти януари)
Или
ВОДИЦИ (мъжки водици 6-ти , женски водици 7-ми
НАРЕЧИ СИ ВОДАТА!

Големият български празник ВОДИЦИ или ВОДОКРЪЩИ води началото си преди Христа. Свързан е със силата на водата да „помни”и преклонението пред животворящото й същност.
Изкушена съм да напиша поредния дълъг материал за това как паметта на водата е много старо българско знание. Във всяко наричане се работи с нея – жива, мълчана, обична, мъчна, пъстра, здрава, вречена, пробудена вода...
Но в името на една от най-магичните нощи през годината този път ще почета самата Магия!
Какво се прави в нощта срещу Водици (5-ти срещу 6-ти)
Или
КАК ДА НАРЕЧЕШ ВОДАТА СИ.

Здравей, Добросторнико!
Когато се здрачи достатъчно навън на 5-ти, налей вода в един съд. Може да е чаша или малка тенжерка. Лично аз ползвам котле. Гледай да не е пластмасов съд.
Някога водата се е наливала от извор или кладенец, но ти ползвай чешмата в къщи.

Изнеси водата навън – на балкона или прозореца, или на двора. Хвани съда с две ръце и пригихни малко с водата си. Остави я да те усети. Подишай свежия въздух с нея.
Поздрави я и й кажи името си. НА ГЛАС!!! Тя вече те познава. Тя е ТВОЯТА вода. Постойте още малко заедно и се прибери. Нека Водата ти остане няколко часа под небето да се „измълчи” и пречисти.
Точно преди полунощ излез отново при нея. Тогава преди ВОДИЦИ силата й е най-голяма. Отново хвани съда с две ръце. Свържи се с твоята вода. Помисли кое е най-голямото ти желание, кое е това, чието сбъдване ще ти донесе нова Сила и Радост. И ГО ИЗРЕЧИ НА ГЛАС ПРЕД ВОДАТА СИ!
Притихни отново и постой с нея. Опитай се да си представиш как ще изглежда живота ти, когато точно това желание бъде сбъднато. Опитай се да „видиш” тази картина в Твоята вода.
И отново НА ГЛАС кажи най-старото и силно наричане: РЕЧЕНОТО МИ ДА БЪДЕ СТОРЕНО!
После покрий водата с кърпа (по възможност бяла) и се прибери.
Остави водата си цяла нощ да поеме ПРАВОТО ТИ СЛОВО. Да го чуе, да го залюлее, да го изкъпе, да му вдъхне живот и да пренареди твоето СБЪДВАНЕ.
Сутринта на ВОДИЦИ (6-ти), когато се събудиш първо иди при Водата си. Измий си очите с нея и с много обич отпий от твоето Сбъдване. После пак...Усети твоя ДАР с цялата си душа. После склони чело пред Водата и й благодари.
Прибери я. Можеш да я изпиеш цялата или по малко, както искаш.
Дали е истина?
Това е много стара Магия. За мен работи от години.
А колко работи за теб, зависи от Силата ти, Куражът ти и Корена ти.
Честити ти Водици, Добросторнико! Честито ти Богоявление!
И НЕКА РЕЧЕНОТО ТИ НА ВОДОКРЪЩИ ДА БЪДЕ СТОРЕНО!